دستگاه دیاگ ماشین

آیا تا کنون در مورد دستگاه دیاگ ماشین چیزی شنیده‌اید؟ امروزه خودروها علاوه بر این که از نظر فنی بسیار پیچیده تولید می‌شوند، از نظر کامپیوتری هم پیچیدگی‌هایی دارند که اگر در آن‌ها اختلال به وجود بیاید، باید دستگاه‌های مخصوصی برای عیب‌یابی آن‌ها به کار گرفته شود. یکی از این دستگاه‌ها، دستگاه دیاگ است که با اتصال به سیستم‌های کامپیوترخودرو کار می‌کند و انواع مختلفی دارد. ما در ادامه می‌خواهیم در مورد این دستگاه‌ها و راهنمای خرید آن‌ها با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دستگاه دیاگ ماشین

تعریف کلی برای دستگاه دیاگ خودرو

به طور کلی به عملیاتی که در آن خطاهای سنسوری خودروها مشخص می‌شود تا افراد بتوانند آن‌ها را برطرف کنند، دیاگ‌زنی‌ گفته می‌شود. حال این کار با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌پذیرد که به آن دیاگ می‌گویند.
در زمان‌های گذشته به دلیل نوع طراحی و مکانیکی بودن طراحی خودرو برای پیدا کردن خطاهای برقی خودرو استفاده از دستگاه الکترونیکی امکان پذیر نبود، افراد باید فقط بر اساس تجربه و تعویض قطعات متوجه شوند که کدام قطعه از این موتور ایراد پیدا کرده است تا این که در سال ۱۳۸۰ دیگر این مشکل برطرف شد چرا که شرکت‌های بزرگ به یک فناوری جدید دست پیدا کرده بودند و با استفاده از آن می‌توانستند به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن ایرادات خودرو را برطرف کنند.

به همین منظور، کامپیوتر(ecu) وعملگرهاو سنسورهایی در خودرو جایگذاری شد که با دستگاه دیاگ هماهنگی داشتند و مشکلات و اختلالات قطعات الکترونیکی(سنسورها و عملگرها) مختلف خودرو را با استفاده از این دستگاه نمایش می‌دادند.
به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که دستگاه دیاگ ‌ماشین دستگاه‌هایی چند منظوره است که می‌تواند عیوب برقی و الکترونیکی خودروی شما را به صورت نوشتاری بر روی صفحه دیاگ به شما نشان دهد و سپس ایرادات به وجود آمده در این خودرو را آنالیز نماید. این دستگاه‌ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام از آن‌ها از نظر قیمت هم با هم متفاوت هستند.

انواع دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه‌های دیاگ از نظر نوع سخت افزار و کاربرد و نوع کامپیوتری کن در خود جای داده‌‌اند، به انواع مختلف تقسیم می‌شوند اما ما  می‌خواهیم بهترین دستگاه‌های دیاگ را برایتان معرفی کنیم:

 1. دستگاه دیاگ پرتابل ( HANDY )
 2. دستگاه دیاگ بلوتوثی
 3. دستگاه دیاگ کامپیوتری

۱- دستگاه دیاگ پرتابل

به نوعی از دستگاه‌های دیاگ خودرو که ساختار بسیار ساده‌ای دارند، دیاگ ساده گفته می‌شود. این نوع از دیاگ‌ها برای پیدا کردن عیوب خودروها و موتور سیکلتها به کار گرفته می‌شوند و درجه‌ی پیشرفتگی دیاگ‌ به برنامه های نوشته شده در آن بستگی دارد.

این دیاگ‌ها با دارای بودن برنامه های پیشرفته اما با قیمت پایین تری هم نسبت به رقبا در وب سایت پارس کوشان به فروش می‌رسند. شما می‌توانید در همین صفحه اطلاعات لازم برای ثبت سفارش دیاگ پرتابل را دریافت کرده و آن را از ما خریداری کنید.

۲- دستگاه دیاگ بلوتوثی

یکی از انواع دستگاه دیاگ ‌ماشین، دیاگ بلوتوثی است. این دستگاه حجم کوچکی را اشغال می‌کند و  به هیچ سیم یا کابلی متصل نیست. برای استفاده از این دستگاه تنها کاری که باید بکنید این است که کانکتور obd بلوتوثی آن را به کامپیوتر (ecu) خودروی خود متصل نمایید و با خواندن خطاهای موجود در ecu مشکلات خودرو را پیدا کنید.

۴ – دستگاه دیاگ کامپیوتری

نوع دیگری از دیاگ‌های خودرویی وجود دارند که با کامپیوتر کار می‌کنند و برای این که بتوانند عیوب خودرو را بیابند، به یک کامپیوتر و یا لپ تاپ احتیاج دارند. این نوع از دیاگ‌ها به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که با وجود دیاگ‌های پیشرفته‌ای پرابل ماننده دیاگ پارس کوشان دیگر هیچ تعمیرکاری نیاز به این نوع از دیاگ‌ها را حس نمی‌کند.

خرید دستگاه دیاگ

عیب‌یابی یا دیاگ‌زنی هوشمند خودرو‌ها از طریق برقراری ارتباط بین یونیت‌های کامپیوتری هوشمند موجود در خودرو‌ها با دستگاه دیاگ ماشین ممکن است، پس خرید دیاگ ماشین برای این فرآیند ضروری است. امکان خرید این وسیله کاربردی در سه نوع مختلف پرتابل، بلوتوثی و کامپیوتری فراهم است و مهم‌ترین نکته‌ای که کاربران این ابزار قبل از خرید باید به آن توجه کنند، قابلیت‌ها و کاربرد هر کدام از این انواع دیاگ ماشین است.

به‌طورکلی خرید دستگاه دیاگ ماشین در نوع پرتابل مقبولیت بیشتری دارد چون این دستگاه‌ها به‌صورت مستقل عمل کرده و فرآیند عیب‌یابی هوشمند خودرو‌های مختلف را بدون نیاز به تجهیزات جانبی از جمله کامپیوتر و لپ‌تاپ انجام می‌دهند.

نکته حائز اهمیت دیگر در خرید دستگاه دیاگ ماشین، ویژگی‌های اصلی محصول مانند کیفیت ساخت، قابلیت آپدیت و پشتیبانی شرکت سازنده و نیز ضمانت پس از فروش محصول است که هرکدام به نوبه خود از اهمیت زیادی برخوردارند و باید مورد نظر قرار بگیرند.

در آخر، قیمت دیاگ ماشین در خرید این محصول اهمیت دارد که تناسب آن به‌راحتی و با مقایسه امکانات محصولات مختلف با امکانات و قیمت دستگاه دیاگ ماشین مورد نظر توسط خود خریداران، قابل ارزیابی است.

راهنمای خرید برای دستگاه دیاگ خودرو

برای خرید دیاگ‌های خودرویی شما باید یک سری از نکات مهم را در نظر داشته باشید تا یک خرید خوب را تجربه کنید. گاهی اوقات می‌بینیم که برخی از افراد از خرید این دستگاه‌های عیب‌یاب راضی نیستند. به نظر شما دلیل این نارضایتی چیست؟

 • قیمت محصول
 • نوع دستگاه ( سیار و ثابت )
 • استحکام بدنه‌ی دستگاه:
 • ضمانت:

اگر چه برخی از فروشندگان انصاف کافی ندارند اما شما می‌توانید با اطلاعات کافی خود در انتخاب دستگاه دیاگ‌ ماشین متناسب با نیاز خود موفق باشید.  برخی از این نکات عبارتند از:

قیمت دستگاه دیاگ خودرو 

به طور کلی یکی از عوامل تعیین کننده‌ای که به شما قدرت انتخاب می‌دهد، همین قیمت محصول است. بسیار اهمیت دارد که شما چه دیاگی را با چه ‌کاربردی نیاز دارید.

به هر میزان که دستگاه مورد نظر شما از نظر پیشرفتگی در سطح بالایی قرار گرفته باشد، مسلما قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین اگر می‌خواهید دستگاهی که می‌خرید تمامی خودروها اعم از خودروهای خارجی و خودروهای داخلی را تحت پوشش قرار دهد، باید بودجه‌ی بیشتری را نیز برای خرید آن در نظر بگیرید.

نوع دستگاه دیاگ ماشین

: دستگاه دیاگ ‌ماشین هم مانند تمامی ابزارآلات و‌دستگاه‌هایی که در تعمیراتی‌ها کاربرد دارند، انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند برای برخی کارآمد و برای برخی دیگر غیرکارآمد باشند. ما دستگاه‌های دیاگ را از نظر نوع به دو قسمت دیاگ پرتال و دیاگ کامپیوتری تقسیم می‌کنیم:

۱- دیاگ کامپیوتری خودرو

کارایی دیاگ کامپیوتری همانند کارایی دیاگ سیار (پرتال) است با این تفاوت که دیگر کاربر نمی‌تواند این نوع از دیاگ را با خود ‌جا به جا کند. همچنین ناگفته نماند که این نوع از دستگاه‌های دیاگ برای این که بتوانند عیب‌یابی کنند، به یک کابل و سیم بلند نیازمند هستند.

۲- دیاگ پرتال ماشین

دیاگ پرتال (سیار) به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند با کاربر به هر مکانی حمل شود چرا که حجم این دستگاه بسیار کم است و عملکرد آن مستلزم استفاده کردن از سیم و‌ کابل‌های بلند نیست.

استحکام بدنه‌ی دستگاه:

شاید توجه به میزان استحکام قسمت بدنه‌ی دستگاه دیاگ ‌ماشین امروزه چندان متداول نباشد و برای شما عجیب به نظر برسد اما زمانی که مشغول کار کردن با این دستگاه‌ها شوید، به خوبی اهمیت این نکته را درک می‌کنید. بدون شک همه‌ی کسانی که  با دستگاه‌های دیاگ ‌کار می‌کنند، می‌دانند که این دستگاه‌ها امکان زمین افتادن یا ضربه دیدن دارند. حال اگر بدنه‌ی آن‌ها هم مقاوم نباشد، شما باید برای تعویض یا تعمیر  این دستگاه‌ها هزینه‌های زیادی را متقبل شوید. در صورتی که‌ توجه به این نکته‌ی جزئی می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های اضافی شما را کاهش دهد.

ضمانت دیاگ ماشین

سعی کنید همیشه دستگاه‌هایی را انتخاب و‌ خریداری نمایید که ضمانت اصالت کالا و ضمانت عملکرد  داشته باشند. به یاد داشته باشید ‌که امروزه بازار دیاگ‌های تقلبی هم بسیار داغ است و در آن افراد سودجویی فعالیت دارند که برای رسیدن به منافع خود، تمامی استانداردهای مربوط به گارانتی یا ضمانت این کالاها را زیر پا می‌گذارند.

شما می‌توانید با خرید از وب سایت ما که وب سایت پارس کوشان است، بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های دیاگ خودرو را با گارانتی و ضمانت اصل کالا خریداری نمایید.

نوع ماشین‌ها و دستگاه مناسب برای استفاده

هنگام خرید دیاگ‌های مخصوص خودرو توجه داشته باشید که‌ جامعه‌ی هدف شما، چه خودروهایی هستند.  بر اساس اهداف خود برنامه های مورد نیاز را خریداری میکنید .

امکانات دستگاه‌های دیاگ ماشین

با توجه به این که دستگاه‌های دیاگ انواع مختلفی دارند، قابلیت‌های بستگی به توانایی برنامه های نوشته شده در دیاگ دارد . دیاگ‌های پرتال هم از این قاعده‌ی کلی مستثنی نیستند. اگرچه این دستگاه‌ها چندان پیچیدگی ندارند و بیشتر برای شناخت اختلالات خودروها به کار گرفته می‌شوند اما توجه داشته باشید که قابلیت‌های زیادی همچون سرعت عمل بالا و دقت بالا این دستگاه‌ها گنجانده شده است.

حال که با قابلیت‌های دستگاه دیاگ ماشین آشنایی بیشتری پیدا کردید، باید بگوییم که ما در پارس کوشان این دستگاه‌ها را با کیفیت عالی و پایین‌ترین قیمت بازار به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. پس اگر قصد خرید دیاگ خودرو را دارید، همین حالا با مشاورین ما جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

مزایای استفاده از دیاگ خودرو

 • اولین و مهم‌ترین مزیتی که دستگاه‌های دیاگ خودرویی دارند این است که می‌توانند سرعت عمل تعمیرکاران خودرو را به افزایش دهند چرا که دیگر نیاز نیست شما برای تعمیر یک قطعه‌ی خاص از خودرو، تمامی قطعات موتور را باز کنید و عیب آن را پیدا کنید.
 • مزیت دیگر استفاده از دستگاه دیاگ ماشین این است که  به شما این امکان را می‌دهد که برق خودرو، قطعات الکتریکی و سنسورهای موتور خود را سریع تر عیب یابی و  آن‌ها را به شیوه‌ای بهینه مدیریت نمایید.
 • قدرت آنالیز کردن خودرو با استفاده از این دستگاه‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 • این دستگاه‌ها که توسط وب سایت پارس کوشان به فروش می‌رسند، عمری طولانی دارند و درصد به وجود آمدن اختلال در عملکرد آن‌ها هم تقریبا صفر است. به همین دلیل استفاده از آن‌ها به تمامی تعمیرکاران توصیه می‌شود.
 • تنوع در برنامه های دستگاه‌ بسیار بالا است و همین مزیت می‌تواند سبب شود که شما دستگاهی را بخرید که ‌واقعا به آن احتیاج دارید.
 • دیاگ‌هایی که سیار هستند ( دیاگ پرتال ) به شما این قابلیت را می‌دهند که عیوب هر خودرویی را در هر مکانی به راحتی پیدا کنید. گاهی اوقات می‌بینیم که برخی از خودروها در جاده‌ها خراب می‌شوند و نمی‌توان از دیاگ‌های ثابت برای عیب‌یابی و تعمیر آن‌ها استفاده کرد. در‌ چنین شرایطی دیاگ‌های پرتال بهترین انتخاب به شمار می‌آیند.
 • دقت دستگاه دیاگ خودرو بسیار بالا است. وجود کمترین میزان خطا و بهبود خدمات تعمیر خودرو نیز از جمله مزایای این دستگاه‌ها به شمار می‌آیند.

قیمت دستگاه دیاگ خودرو

دلیل اصلی دیگری که انواع دیاگ ماشین پرتابل را محبوب‌تر از انواع ثابت کرده است، قیمت پایین این محصولات در عین کاربردی بودن است. قیمت دستگاه دیاگ ماشین به‌طورکلی بر اساس ویژگی‌ها و امکانات مختلفی که به کاربران ارائه می‌دهد تعیین می‌شود و به شکل طبیعی برای خرید دیاگ ماشین با امکانات بالاتر باید هزینه بیشتری هم در نظر گرفت.

مشخص کردن قیمت دقیق یا حتی حدودی این محصولات با توجه به تغییر قیمت ارز و وضعیت بازار سخت است، اما برای آشنایی بیشتر با این مقوله می‌توان به قیمت دیاگ ماشین پرتابل پارس کوشان مدل PKS-۴۵۰ اشاره کرد که کمی بیشتر از ۹ میلیون تومان است. این در حالی است که قیمت انواع دستگاه بلوتوثی با توجه به قابلیت‌ها و امکانات کم‌تر، پایین‌تر از این میزان و قیمت دستگاه‌های پیشرفته‌تر پرتابل یا ثابت و کامپیوتری بالاتر است.

بنابراین می‌توان فهمید که متعادل بودن قیمت دیاگ ماشین پرتابل کاملاً با کاربری و میزان اقبال عمومی نسبت به آن هماهنگ است.

برای چه کسب و کارهایی کدام مدل مناسب است؟

بسیاری از افرادی که هنوز با  دستگاه دیاگ‌ ماشین آشنا نیستند و یا فقط اطلاع کمی از عملکرد این دستگاه‌ها دارند، از ما می‌پرسند که چه کسب و کارهایی می‌‌توانند از دستگاه‌های دیاگ استفاده کنند؟

باید بگوییم که امروزه هیچ‌ محدودیتی برای استفاده از این دستگاه‌ها مشخص نشده است اما کسب و کارهایی که بیشتر به تعمیرات موتور خودرو مشغول هستند، جزو گروه عمده‌ای به شمار می‌آیند که مدام باید از این دستگاه‌ها استفاده نمایند. همچنین، صنایع تولید خودرو و دستگاه‌های صنعتی نیز با توجه به نیاز خود، از انواع دستگاه‌های دیاگ بر اساس نوع و کاربرد آن‌ها بهره می‌برند.

دقت داشته باشید که هر دیاگی مناسب شما نیست. برای مثال اگر قرار است شما مرسدس بنز را عیب‌یابی کنید، نمی‌توانید از دیاگ ساده استفاده کنید بلکه باید از دیاگ‌های اختصاصی که این شرکت آن‌ها را تولید می‌کند، بهره ببرید.

قیمت انواع دستگاه‌های دیاگ‌ خودرویی بر حسب استفاده

ما در وب سایت پارس کوشان دیاگ‌هایی را به فروش می‌رسانیم که از تنوع بالایی برخوردار هستند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند  مصارف متعددی هم داشته باشند. برخی از بهترین دیاگ‌هایی که شما می‌توانید با نازلترین قیمت آن‌ها را از همین وب سایت خریداری نمایید، عبارتند از:

 • دیاگ پارس کوشان
 • دیاگ پارس کوشان مدل pks ۴۵۰

روش‌های عیب یابی

به طور کلی برای این که شما عزیزان بتوانید با استفاده از دستگاه‌های دیاگ عیوب اتومبیل خود را پیدا کنید، باید مراحل  مختلفی را طی نمایید. توجه داشته باشید که یکی از روش‌های عیب‌یابی خودرو با استفاده از دیاگ این است که شما زبان برنامه نویسی کامپیوتری خودرو را بدانید و همچنین  با فناوری داخلی  خودروها آشنایی بیشتری داشته باشید.  مراحل کار با دستگاه دیاگ‌ خودرو عبارتند از:

 • ابتدا باید کابل یا بلوتوث دستگاه دیاگ  خودرو را  به  خودروی خود متصل کنید. دقت داشته باشید که این دستگاه دقیقا با موتور خودروی شما هماهنگ باشد.
 • سپس باید سوئیچ خودرو را باز کنید تا به سنسورهای مختلفی که در خودروی شما تعبیه شده‌اند، برق برسد.
 • پس از این مرحله، شما باید نوع دیاگ زدن را انتخاب کنید.
 • کدهای مربوطه را دریافت کنید و دیاگ‌زنی را آغاز نمایید.
 • حال به صورت مجدد کدهایی را دریافت می‌کنید که این کدها نشانگر آن هستند که موتور خودرو در کدام قسمت دچار مشکل شده است. در این قسمت باید با تحلیل داده‌های موجود با استفاده از اطلاعات خود، عیوب یک خودرو را برطرف نمایید.
 • در مرحله‌ی آخر هم خطاهای موجود در دیاگ را  پاک کنید تا دیاگ آماده‌ی انجام عملیات دیگری شود.

برای استفاده از دیاگ خودرو دقت داشته باشید که عدم اطلاع از کدهای مربوطه و یا استفاده‌ی نادرست از دستگاه دیاگ می‌تواند خطاها و عیوب یک خودرو را به صورت نادرست به شما نشان دهد و همین عامل هم می‌تواند زمینه‌ساز بروز اشتباهات دیگر شود. پس اگر می‌دانید که در این زمینه به خصوص در زمینه‌ی کدخوانی انواع دیاگ از دانش کافی برخوردار نیستید، بهتر است با این دستگاه‌ها کار نکنید و دیاگ‌زنی را به یک فرد ماهر بسپارید.

بهترین دستگاه دیاگ خودرو

انتخاب بهترین دستگاه دیاگ خودرو به دلیل تنوع زیاد محصولات و تفاوت سطح انتظار و کاربرد دستگاه‌های دیاگ ماشین باهم، کاری مخاطره‌آمیز است، اما با توجه به معیار‌هایی مانند ارزش خرید نسبت به قیمت، کاربری و امکانات کاربردی، باز هم توجه‌ها را به سمت انواع دیاگ ماشین پرتابل جلب می‌کند. بدون شک این دستگاه‌ها غالب نیاز‌ها به دستگاه دیاگ و انجام عملیات عیب‌یابی خودرو‌ها را برطرف می‌کنند و با استفاده از کابل‌های تخصصی موتور سیکلت، به‌عنوان دیاگ موتور هم قابل استفاده هستند.

سرعت و دقت بالا، امکان آپدیت اینترنتی و حافظه مناسب از ویژگی‌های عمومی برترین مدل‌های این دستگاه‌ها است و در محصولات تولید شده توسط مجموعه پارس کوشان با ویژگی‌های خاص‌تری مانند قدرت تحلیل مقادیر با رسم نمودار، صفحه نمایش رنگی با وضوح بالا، مقادیر دقیق و استاندارد پارامتر‌ها و همچنین گارانتی مادام‌العمر نرم‌افزار دیاگ همراه شده است، پس می‌تواند گزینه خوبی برای خرید بهترین دستگاه دیاگ ماشین قلمداد شود.

خدمات پس از فروش

ما در نکاتی که برای خرید دستگاه‌های دیاگ ماشین به شما ارائه کردیم، به این نکته که یک دستگاه دیاگ‌زنی باید از ضمانت  گارانتی برخوردار باشد نیز اشاره کردیم. حال می‌خواهیم بگوییم که یک دستگاه دیاگ باید از نظر خدمات پس از فروش هم به خوبی پشتیبانی شود.

تعجبی ندارد که یک دستگاه دیاگ پس از خرید دچار اختلال شود و یا سنسورهای آن با عیب مواجه شوند اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، شما چگونه می‌خواهید این دیاگ را تعمیر کنید؟ مسلما باید سرویس‌دهی‌هایی در این زمینه صورت گرفته باشد که در نهایت شما بتوانید در سالیان طولانی از دستگاه‌های خریداری شده استفاده نمایید.

امروزه دیاگ‌هایی که توسط شرکت پارس کوشان تولید و عرضه می‌شوند، نمایندگی‌های مختلفی دارند که هر کدام از این نمایندگی‌ها می‌توانند به یکی از مراکز  ارائه‌ی خدمات پس از فروش دیاگ‌های این شرکت باشند. پس نگران نباشید و همین حالا دیاگ‌ مورد نظر خود را در وب سایت ما سفارش دهید. ما تجربه‌ای طولانی در زمینه‌ی خرید و فروش انواع دیاگ در برندهای مختلف داریم و با تخصص خود می‌توانیم حتی این دستگاه‌های پرکاربرد را به راحتی تعمیر نماییم. به همین دلیل است که امروزه تمامی مشتریان وب سایت پارس کوشان از خدمات ما راضی هستند.

ارسال نظر

تخفیف ویژه نمایشگاه دریافت تخفیف