دستگاه دیاگ‌ موتور

آیا تا کنون نام کلمه‌ی دیاگ یا دیاگ‌زنی را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که دیاگ‌زنی چیست و با استفاده از چه وسیله‌هایی صورت می‌گیرد؟ اگر پاسخ شما به این سوالات خیر است، در ادامه با پارس کوشان همراه باشید تا  بدانید دیاگ چیست و اصلا چگونه کار می کند.

همه‌ی ما به این امر واقف هستیم که در گذشته برای این که برخی از موتور سیکلت‌ها را تعمیر کنند، باید قطعات مختلف این موتور‌ها را از یکدیگر باز می‌کردند تا متوجه شوند  که ایراد و اختلالات به وجود آمده در موتور سیکلت‌ها مربوط به کدام قطعه است اما با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، وسیله‌هایی  طراحی شدند که با استفاده از آن‌ها دیگر نیاز نبود افراد بخواهند قطعات مختلف موتوری خود را از هم باز کنند بلکه آن‌ها می‌توانستند با متصل شدن به کامپیوتر موتور‌های سیکلت، به خوبی  این عیوب را شناسایی کرده و برطرف نمایند.این دستگاه‌ها، دیاگ نام داشتند. در ادامه با دستگاه دیاگ موتور بیشتر آشنا خواهید شد.

تعریف کلی دستگاه دیاگ‌ موتور سیکلت

به طور در دهه‌ی ۸۰ پس از این که صنعت ساخت انواع موتورهای خودرویی و انواع موتورهای سیکلت بهبود پیدا کرد، بسیاری از افراد در صدد برآمدند  دستگاه‌هایی را تهیه نمایند که به هنگام تعمیر موتور دیگر نیاز نباشد دل و روده‌ی این وسیله‌ها پخش زمین بشود. برای این کار،کامپیوترهای پیشرفته‌ای هم بر روی قطعات داخلی انواع موتور سیکلت و هم بر  روی موتور خودروها تعبیه شدند که می‌توانستند در صورت بروز مشکل، این مشکل را گزارش داده و  خراب شدن یک قطعه‌ی خاص را اخطار دهند.

حال باید در اینجا وسیله‌ای وجود داشته باشد که به این سنسورها متصل شده و عیوب آن‌ها را شناسایی کند. این وسیله‌ی عیب‌یاب که امروزه در تمامی تعمیرگاه‌ها هم دیده می‌شود، دستگاه دیاگ موتور سیکلت است که انواع مختلفی هم دارد.

دستگاه دیاگ‌ موتور

به عبارت کامل‌تر باید بگوییم که کلمه‌ی دیاگ از کلمه‌ی diagnostic گرفته شده است و  به نوعی آنالیزگر گفته می‌شود که با توجه به ساختار خود می‌تواند  ایرادات موجود در قطعات الکترونیکی که با کامپیوتر موتور در ارتباط هستند  را شناسایی کرده و آنها را به تعمیر کار جهت رفع عیب اعلام کندتا برطرف نماید.

اگر می‌خواهید بدانید دستگاه دیاگ موتور به چند نوع تقسیم می‌شوند، تا انتهای این مطلب با پارس کوشان همراهی کنید‌.

انواع دستگاه دیاگ موتور

از آنجایی که امروزه تمامی موتورهایی که در ساختار خودروها و یا در ساختار موتور‌های سیکلت تعبیه می‌شوند از نظر نوع، مدل و یک سری قطعات مختلف از جمله کامپیوتر خودرو با هم تفاوت‌هایی دارند، باید  نرم افزاردستگاه دیاگ این موتورها نیز با یکدیگر متفاوت باشد. به دلیل تحقق همین امر است که امروزه انواع مختلفی از نرم افزارهای دیاگ در این دستگاه‌ها را مشاهده می‌کنیم که هر کدام از آن‌ها کاربردهای مختلفی هم دارند.

حال باید بدانید که شما دستگاه دیاگ‌ موتور را برای ساختار چه نوع موتوری و با چه سیستم الکترونیکی (مثلا لیفان – یسون-دلفی و ……) و اصلا برای چه نوع وسیله‌ای احتیاج دارید و سپس با توجه به این نکات دست به خرید بزنید. برخی از انواع دیاگ‌های موتوری عبارتند  از:

 • دیاگ پرتابل
 • دیاگ بلوتوثی
 • دیاگ کامپیوتری
 • دیاگ تبلتی

شما عزیزانی که تمایل به خرید هر یک از این دستگاه‌ها را دارید، می‌توانید آن‌ها را از طریق سایت شرکت صنعتی پارس کوشان که حدود ۱۵ سال است به صورت تخصصی در زمینه‌ی تولید انواع دستگاه دیاگ‌ موتور فعالیت می‌کند، خریداری نمایید. ما در هر ساعتی از شبانه روز آماده‌ی خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی هستیم.

تعریف برای انواع دیاگ موتور سیکلت

حال می‌خواهیم با تمامی ویژگی‌ها و کاربردهایی که هر کدام از دستگاه‌های دیاگ موتور سیکلت می‌توانند داشته باشند، بحث کنیم. اولین نوع از دیاگ‌های موتوری، دیاگ پرتابل است. همان طور که از نام این نوع از دیاگ استنباط می‌شود، چندان پیچیدیگی در عملکرد و ساختار این نوع از دیاگ‌ وجود ندارد اما این دستگاه با همین ساختار ساده‌ی خوب می‌تواند در بسیاری از موارد مهم، عیوب موتور‌های مختلف را شناسایی و برطرف نماید.

۱- دستگاه دیاگ پرتال موتور سیکلت

امروزه دیاگ پرتابل جزو متداول‌ترین دیاگ‌هایی است که هم قسمت مناسبی دارد و هم در هر فروشگاه و شرکتی یافتن آن بسیار آسان است.

۲ – دستگاه دیاگ موتور بلوتوثی

پس از دیاگ‌های پرتابل ، به دستگاه دیاگ بلوتوثی می‌رسیم که از نظر سطح پیشرفتگی در درجه‌ی بالاتری قرار گرفته است و حتی ویژگی‌های منحصر به فردی هم دارد. این نوع از دیاگ برای این که به کار گرفته شود دیگر احتیاجی به سیم، کابل و یا مشتقات این چنینی ندارد بلکه می‌تواند با بلوتوث به کامپیوتر خودروها و موتورهای مختلف متصل شود و پس از گذشت مدت کوتاهی با دقت بسیار بالا عیوب و اختلالات این خودروها را نمایش دهد.

در سطح این دیاگ، یک صفحه مانیتور پیشرفته(مثل تبلت) تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توانید وبه بهترین شکل ممکن در خواندن عیوب وپاک کردن از آن استفاده کنید.

۳ – دیاگ موتور سیکلت انژکتوری

نوع سوم دستگاه دیاگ کامپیوتری و تبلتی را در بر می‌گیرد مشتریان پارس کوشان با توجه به نیاز خود و شرایط کاری خود دست به انتخاب می‌زنند و هر کدام از دیاگ‌هایی را که به کارشان می‌اید را خریداری می‌کنند.

از نظر پیشرفتگی باید بگوییم که دیاگ پرتابل با دیاگ بلوتوثی در یک سطح قرار دارد اما از نظرسرعت دیاگ‌های پرتابل در سطح بالایی قرار می‌گیرد چرا که میزان سرعت عمل و دقت کاری آن‌ها نسبت به سایر دیاگ‌ها بالا است. اگر شما به دنبال دستگاه دیاگی هستید که بتوانید با استفاده از آن کلیه‌ی موتورهای خارجی و موتورهای داخلی و پیشرفته را عیب‌یابی نمایید، دیاگپرتابل بهترین گزینه است. قابلیتی که فقط در دیاگ‌های پرتابل به چشم می‌خورد!

راهنمای خرید برای دستگاه دیاگ موتور

آیا تا کنون در دوراهی انتخاب کردن یا انتخاب نکردن نوع خاصی از دیاگ‌ها قرار گرفته‌اید؟ اگر چنین حسی را تجربه کرده باشید، به خوبی می‌دانید که اطلاع از نکات مختلف و مهم در این زمینه می‌تواند تا چه حد راهگشا باشد. ما با پارس کوشان می‌خواهیم برخی از نکاتی را که به شما در خرید دستگاه دیاگ ‌موتور کمک شایانی می‌کنند در اختیارتان قرار دهیم تا با استفاده از آن‌ها بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید:

۱ – قیمت ‌دستگاه دیاگ موتور

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که شما باید به هنگام خرید دستگاه دیاگ‌ موتور آن را در نظر بگیرید، قیمت محصول است. به طور کلی قیمت محصول است که به شما حق انتخاب می‌دهد که کدام نوع از محصول را با کدام آپشن‌ها خریداری کنید.

قیمت انواع مختلف دستگاه‌های دیاگ با توجه به نرم افزارهای این دستگاه‌ها مشخص می‌شود. به هر میزان که شما دستگاهی با نرم افزارهای بیشتری را انتخاب کنید، باید هزینه‌ی بیشتری را هم بپردازید. دقت داشته باشید که برخی از دستگاه‌های دیاگ امروزه با قیمت ارزانی به فروش می‌رسند اما ماندگاری چندانی ندارند.

۲ – نوع دستگاه دیاگ موتور

از آنجایی که دیاگ‌ها انواع مختلفی دارند، یکی از نکات مهم در خرید این دستگاه‌ها همان انتخاب نوع آن‌ها می‌باشد. شما باید بر اساس کاربردی که این دستگاه‌ها دارند و نیازی که دارید، دست به انتخاب بزنید. ما در پارس کوشان با مشاوره‌های رایگان شما را با انواع دستگاه دیاگ موتور اشنا می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

۳- ضمانت و پشتیبانی دستگاه دیاگ موتور 

مسلما تمامی افرادی که دست به خرید محصولات مختلف می‌زنند توقع دارند محصولاتی را بخرند که از نظر گارانتی، ضمانت و خدمات پس از فروش تجهیز شده باشند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید شرکت صنعتی پارس کوشان از همان ابتدای فعالیت خود برای محصولات خود گارانتی و خدمات پس از فروش گسترده‌ای را در نظر گرفته است. همچنین ما در فروشگاه خود یک الی دو سال گارانتی را بر روی هر یک از محصولات خود به شما ارائه می‌کنیم.

۴- استحکام بدنه دستگاه دیاگ موتور سیکلت

شاید زمانی که ما به عنوان یکی از نکات مهم در خرید دستگاه دیاگ‌ موتور از استحکام بدنه‌ی این دستگاه‌ها صحبت می‌کنیم، شما تصور کنید که استحکام بدنه‌ی این دستگاه‌ها در زمینه‌ی خرید آن‌ها چندان تاثیری ندارند اما همین که دیاگ‌های مخصوص موتور سیکلت را به کار می‌گیرید، متوجه اهمیت این موضوع می‌شوید.

زمانی که این دستگاه‌ها  در هنگام کار به زمین می‌افتند و یا ضربه می‌بینند، امکان ندارد که خدشه‌دار شوند و آسیب ببینند. حال اگر شما دستگاهی با مقاومت بالا را انتخاب کنید، می‌توانید در مقابل ضربه یا خوردگی از اجزای داخلی این دستگاه‌ها محافظت نمایید و‌ حتی عمر آن‌ها را نیز افزایش دهید

عیب یابی و کارایی دستگاه دیاگ پارس کوشان 

 • موتور هوندا abs
 • موتورهای کاوازاکی
 • موتور سوزوکی
 • موتور وسپا
 • موتور سیکلت هیوسانگ
 • موتور انواع خودروها
 • موتور سیکلت باباج
 • موتور سیکلت بنلی
 • موتور شرکت دلفی
 • پشتیبانی و عیب‌یابی از انواع موتور سیکلت‌های ایرانی
 • موتور سیکلت تی‌وی‌اس
 • و …

قابلیت‌های دستگاه دیاگ موتور سیکلت

 

 • قابلیت‌های دستگاه دیاگ پرتابل: دیاگ‌های ساده با قابلیت‌های زیاد. این دیاگ‌ها بصورت سیار طراحی می شوند اما برای کار کردن نیاز به سیم‌های کابل دارند. همچنین باید بدانید که دیاگ‌های پرتابل از لحاظ نظر حجم ممکن است فضای زیادی را اشغال نکنند.  .
 • قابلیت‌های دستگاه دیاگ بلوتوثی: همان طور که گفتیم، دیاگ بلوتوث قابلیت این را دارد که بدون سیم و در آسان‌ترین حالت ممکن حمل شود. همچنین این دستگاه از دقت یکسانی نسبت به دیاگ پرتابل نیز برخوردار است.

مزایای استفاده از دیاگ موتور

مزایای طور کلی دیاگ‌های وب سایت پارس کوشان از نظر مزایای مشترک، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دقت بسیار بالا
 • سرعت عمل زیاد و صرفه‌جویی در وقت
 • به‌روزرسانی خودکار و اینترنتی
 • میزان حافظه‌ی زیاد
 • دارای استانداردهای لازم در زمینه‌ی تولید دیاگ
 • دارای قدرت تجزیه و تحلیل کدها با استفاده از نرم‌افزار‌های مختلف
 • دارای ضمانت اصل کالا، گارانتی مادام‌العمر و خدمات پس از فروش مطمئن

برای چه کسب و کارهای کدام مدل دستگاه دیاگ موتور مناسب است ؟

بیشتر اوقات از دیاگ‌ها برای فعالیت‌هایی همچون مشخص کردن میران پاشش سوخت توسط انژکتورها استفاده می‌شود اما کاربرد اصلی این دستگاه‌ها در تعمیرگاه‌ها، شرکت‌ها، صنایع و کارگاه‌هایی است که به تعمیر یا تجهیز انواع وسیله‌ی نقلیه‌ی موتوری و … مشغول هستند. با این اوصاف نمی‌توانیم محدودیتی در کاربرد را برای دستگاه دیاگ موتور در نظر بگیریم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که این وسیله‌ی فنی کاربرد فنی در انواع موتورهای سواری دارد.

شما عزیزان می‌توانید از هر نوع برنامه  دیاگ برای هر کسب و کاری از ما( پارس کوشان) که چندین سال سابقه‌ی کاری در این زمینه داریم و از طراحان متخصص و مجرب برای طراحی چنین دستگاه‌هایی کمک می‌گیریم، با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید.

قیمت انواع دستگاه دیاگ موتور بر حسب استفاده

 1. Z300
 2. Z400
 3. Z650
 4. Z1000
 5. ZRX1200
 6. ZZR1400
 7. Versys 250
 8. Estrella 250
 9. KLX250
 10. KX250
 11. KX450
 12. RS
 13. PULSE NS
 14. PULSE LS
 15. PULSE FF
 16. BOXER
 17. RC 200
 18. RC 249
 19. DUKE 200
 20. DUKE 249
 21. EXC-250
 22. EXC-F 248
 23. SX-F 250
 24. DOMINAR

روش های عیب یابی توسط دستگاه دیاگ موتور سیکلت

استفاده برای عیب‌یابی کردن موتورهای سیکلت با استفاده از دستگاه‌های دیاگ تنها یک روش وجود دارد که شما باید با استفاده از همان روش این کار را انجام دهید. در این روش مراحل زیر طی می‌شوند:

 • اتصال دیاگ به کانکتور عیب یاب موتور سیکلت
 • باز کردن سوییچ موتور
 • انتخاب مدل موتور سیکلت
 • خواندن خطا و تشخیص عیوب موتور
 • خواندن پارامترها در هنگام رروشن بودن موتور سیکلت جهت عیب یابی دقیق
 • تعویض قطعه الکترونیکی معیوب
 • اتصال مجدد دیاگ
 • پاک کردن عیب بو سیله دیاگ البته بعد از بر طرف کردن عیب

خدمات پس از فروش دستگاه دیاگ پارس کوشان

اگر نگاهی کوتاه به بهترین برند دستگاه دیاگ موتوری بیندازید، مطمئناً برند پارس کوشان را در میان این برندها خواهید دید. دلیل این امر این است که پارس کوشان محصولات خود را در نهایت دقت، کیفیت، ظرافت و ماندگاری تولید می‌کند و همین موضوع می‌تواند در رضایت مشتریان بسیار مؤثر باشد.

زمانی که خودمان بخواهیم از میان انبوهی از کالاهای موجود در بازار یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم، قطعا کالایی را انتخاب می‌کنیم که ضمانت و خدمات پس از فروش به آن تعلق پیدا کرده باشد. این دو فاکتور جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتورهایی  هستند که می‌توانند جذب مشتری را به میزان حداکثر برسانند.

پس اگر به دنبال دیاگ‌هایی هستید که علاوه بر کیفیت بالا گارانتی، ضمانت و خدمات پس از فروش گسترده‌ای را داشته باشند، همین حالا با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر